Min. objednávka 300 Kč. Doprava zdarma na vše! Akční ceny platí pro závoz do 24.5.2024

RECEPT: Pomalu pečená skopová kýta nadívaná rozmarýnem

Skopová kýta bez kosti recept

 

Jaro a Velikonoce s sebou nesou mladá masa, jako je třeba jehněčí. Jenže jehněčí pečeně bývá většinou trochu o nervy. Především kvůli tomu, že se dělá jen párkrát do roka, nebo vůbec, a to ze strachu, že bychom to nezvládli. Ale nebojte, naučím vás jednoduchý, chutný recept, který rozhodně zvládnete.

Suroviny

Skopová kýta bez kosti (1,5 až 3 kg)
5 větviček rozmarýnu
5 stroužků česneku
5 ančoviček

½ dl olivového oleje
Sůl

 

Postup přípravy

Den předem, nebo alespoň několik hodin předem, kýtu osušte papírovým ubrouskem a ze všech stran pořádně osolte. Dejte ji do lednice a nechte v klidu nasolit. V den pečení pak kýtu před pečením vyndejte a znovu pořádně osušte.

Česnek oloupejte a nakrájejte na tenké klínky. Ančovičky nakrájejte na malé kousky a z rozmarýnu oštípněte špičky větviček. Vše dejte do hmoždíře, přidejte olivový olej a ze všech surovin udělejte kašičku a vmasírujte ji do masa.

Následovat bude pomalá část pečení, kdy můžete kýtu péct v troubě rozehřáté na 100 až 140 °C. Záleží spíše na vás, kolik máte času. Při 100 °C se bude péct kýta nejpomaleji, ale taky nejvíc rovnoměrně. Při 140 °C už to bude odsýpat o něco rychleji, 3kg kýta ale pořád zabere alespoň 2 až 3 hodiny. Namarinovanou kýtu dejte na rošt a pod něj pekáček, který zachytí případnou odkapávající šťávu. Dejte do trouby a pomalu pečte. Menší kýtu zkontrolujte už po hodině pečení, větší klidně až po 2 hodinách. V této fázi je ideální do masa vpíchnout teploměr. Až bude mít kýta 55 °C a víc, můžete ji vytáhnout z trouby.

Takhle upečená kýta nebude vypadat nijak oslnivě, ale nebojte – kůrčičku doženete později. Kýtu dejte stranou a nechte ji odpočinout na 20 minut. Troubu mezitím rozpalte na 230 až 250 °C. Odpočatou kýtu dejte znovu do trouby a nechte zapéct do křupava. Bude to trvat asi 10 až 15 minut. Zbytečně to ale neprodlužujte, protože tohle rychlé pečení kýtu vysušuje.

Takto hotové mladé maso už můžete podávat k libovolné příloze, třeba k pečeným brambůrkům a vychutnávat si vůni jara. 

 

Šéfkuchař Radek Pálka

Radek Pálka je oblíbený šéfkuchař a autor knihy Šéfkuchařův deník. Pro vysokou kvalitu a čerstvost odebírá maso a uzeniny od KK Křeček již více než 5 let.

Vyzkoušejte i Vy naše výrobky, které nyní zakoupíte také online na našem e-shopu. Při dopoledních objednávkách Vám nákup ještě ten den doručíme a Vy díky tomu máte záruku opravdové čerstvosti masa vyrobeného v daný den.

IMG_7668