Min. objednávka 300 Kč. Doprava zdarma na vše! Akční ceny platí pro závoz do 26.4.2024

Recept Pomalu vařený vepřový jazyk

obrazky-web-recept-24-veprovy-jazyk

Vepřový jazyk. Bože, kolikrát já už jsem slyšel fuuuj, to jíst nebudu. Víš kde to prase ten jazyk mělo? Vím… v hubě. Navíc tento argument mi přijde úplně zcestný. Vemte si třeba šunku. Z jaké části prasete je dělaná? Z kyty. A v jaké části prasete se nachází kýta? 

Takže nechme anatomii anatomií a pojďme se věnovat jazyku, protože to je opravdová delikatesa a jsem moc rád, že řeznictví Křeček tuto delikatesu nabízí i na svém eshopu.

Jazyk má tak jemnou konzistenci a tak zajímavou chuť, že by bylo škoda, kdybyste mu nikdy nedali šanci jen proto, že víte, co s ním během života zvíře dělá. Nejlepší chuť jazyka ale získáte pomalým vařením.

SUROVINY (2 PORCE)

  • 2 ks vepřový jazyk
  • 1 lžíce oleje
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 100 ml suchého bílého vína
  • Sůl a pepř podle chuti

Postup

1. Jazyky důkladně omyjte ve studené vodě a osušte. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Česnek také oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. V kastrolu rozehřejte olej, vhoďte cibuli a na středně silném plameni ji osmahněte, až začne zlátnout. Přidejte česnek a ještě minutu míchejte a opékejte, až bude zlátnout i on. Zalijte bílým vínem a vařte, dokud se víno téměř nevypaří. Poté přilijte 500 ml vody, osolte dvěma velkými špetkami soli a přiveďte k varu.


2. Do vroucí vody vložte oba jazyky, ztlumte plamen na minimum a naprosto zvolna, bez viditelného varu vařte 2 a půl hodiny. V případě potřeby dolijte odpařenou vodu tak, aby jazyky byly stále těsně ponořené.Na dip smíchejte nastrouhaný křen a všechny zbylé přísady a dejte vychladit.

3. Jazyky vyjměte z vývaru a hned je na chvíli vložte do mísy se studenou vodou, aby šly lépe oloupat. Zbytek vývaru v kastrolu přiveďte k prudkému varu a bez pokličky vařte, dokud se neodpaří na omáčku sirupové konzistence, tedy asi na čtvrtinu původního množství. Nakonec omáčku přeceďte.

4. Zatímco se svařuje omáčka, jazyky oloupejte směrem od kořene ke špičce. Jejich maso je velmi jemné a měkké, takže loupejte opatrně. Těsně před podáváním tedy jazyky okoupejte v omáčce, naaranžujte na talíř a přelijte omáčkou. Jako přílohu doporučuji grilovanou zeleninu.

Dobrou chuť!

Šéfkuchař Radek Pálka

 

Radek Pálka je oblíbený šéfkuchař a autor knihy Šéfkuchařův deník. Pro vysokou kvalitu a čerstvost odebírá maso a uzeniny od KK Křeček již více než 5 let.
Vyzkoušejte i Vy naše výrobky, které nyní zakoupíte také online v našem e-shopu a při objednávce dopoledne Vám je ještě ten den doručíme. Máte tak záruku opravdové čerstvosti masa vyrobeného v daný den.
 

Radek Pálka, Šéfkuchařův deník, Maso Křeček KK